Engelli WC & Duş Kabinleri

Fibercement Panel Sistem Binaları
23 Mayıs 2016
Demontable Konteyner
4 Mayıs 2016
Tümünü Göster
Engelli WC kabinleri & Engelli Duş kabinleri | lokantalar, oteller, tiyatrolar, doktor muayenehaneleri, eczaneler, perakende satış

Engelli WC kabinleri & Engelli Duş kabinler. Halka açık olan lokantalar, oteller, tiyatrolar, doktor muayenehaneleri, eczaneler, perakende satış mağazaları, müzeler, kütüphaneler, parklar, spor salonları, stadyumlar, okullar, kurslar, eğitim ve öğretim kurumları, günlük bakım ve tedavi birimleri gibi yerlerle bütün devlet daireleri engelli insanların girişlerine uygun olarak düzenlenmelidir.

Engelli WC Kabinleri & Engelli Duş Kabinleri

Halka açık olan lokantalar, oteller, tiyatrolar, doktor muayenehaneleri, eczaneler, perakende satış mağazaları, müzeler, kütüphaneler, parklar, spor salonları, stadyumlar, okullar, kurslar, eğitim ve öğretim kurumları, günlük bakım ve tedavi birimleri gibi yerlerle bütün devlet daireleri engelli insanların girişlerine uygun olarak düzenlenmelidir.
Engelli ve bir kısım yaşlı insanların şehirsel ve mimari çevrelerde rahat edebilmelerine ve hayata daha kolay katılabilmelerine yardımcı olacak temel standartlara uygun olarak tasarlanan ürünlerimizin tamamı hafif çelik teknolojisi ile üretilmektedir.
Girilebilirlik ve ulaşılabilirlik kavramları ile ifade edilen, çevrelere ve mekanlara engellenmeden ulaşabilme özgürlüğü ürün tasarımlarımızda belirleyici kriterler olmaktadır.
Engelliler için gerçekleştirdiğimiz özel tasarımlar, bedensel engelli standartlarına uygun kapı, rampa eğimi, aksesuar çeşitleri ve uygun malzeme seçimi dikkate alınarak gerçekleştirilir. Engelli wc zemin kaplamalarında, kolay temizlenebilir ve dayanıklı olması nedenleriyle seramik malzeme uygulanmaktadır. El yıkama yerleri için paslanmaz çelik kullanılır; alt yüzey yanmaya karşı korunmalıdır. Tuvalet oturakları ve diğer aksesuarlar engelli vatandaşlarımız için özel olarak tasarlanan ürünlerden tercih edilmektedir. Bastonlar için askı kancaları bulunmalıdır. Tekerlekli sandalye tasarımlarında bir ayna ve raf arzu edilebilir.

Gerekli durumlarda standart ürün grupları dışında müşterilerimizin ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda, konusunda uzman teknik ekibimiz aracılığıyla farklı boyutlarda kabin üretimi de yapmaktayız.

ENGELLİ WC & DUŞ KABİNLERİ YAPILMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKEN BİLGİLER

Yönetmeliğe göre tekerlekli sandalye kullanan kişilerin de kullanabileceği şekilde hazırlanmış en küçük tuvalet kabininin ölçüleri 150’ye 150 santimdir. Rahat bir kullanım için asgari boyut ise 220’ye 220 santimdir. Kapladığı toplam alan 1000 m2 ‘ yit geçen binalarda bayan ve erkekler için birer engelli tuvaleti bulunması gerekir.

Eğer zorunluluk varsa her iki cins için bir adet engelli tuvaleti yeterlidir. Yapılarda her 10 tuvaletten biri özürlülere ayrılmalı ve ona uygun düzenleme yapılmalıdır. Özürlü tuvaleti kapısının temiz açıklığı 85 cm veya daha fazla olmalıdır. Bu kapı dışarıya açılmalıdır veya sürmeli kapı olarak düzenlenebilir. Alan darlığı olan yerlerde sürmeli kapı sistemi kullanılması daha uygundur, kullanıma da daha elverişlidir.

Kapının dışarı açıldığı durumlarda kapının içeriden kolaylıkla kapatılabilmesi için kapı menteşelerinden 10 cm uzaklıkta ve yerden 100 cm yüksekte düşey veya yatay bir kol eklenir(yatay olması daha kolay kullanılmasını sağlar). Kapı kollarının ise kolay kavranacak şekilde ve hareket ettirilebilir olmaları gerekir.

Bedensel engelliler için öngörülen standartlarda; tekerlekli sandalye boyutları, tekerlekli sandalyenin hareket etmesi için gerekli alan ve tekerlekli sandalyede oturan birinin uzanma mesafeleri göz önüne alınır.

Bina giriş kapıları kolayca açılabilmelidir. Döner kapılar engelliler için uygun değildir. Giriş kapıları duvarla aynı hizada olup bir düzlem oluşturmamalı, en az 20 cm mesafe bırakılmalıdır. Dolaşım alanları asgari genişliği 1,20 m olmalıdır. Kapı ve pencere kanatları dolaşım alanlarına açılmamalıdır. Kısa geçişler için asgari 0,80 m; uzun geçişler için 1,00 m mesafe öngörülmelidir. Kapı genişliği en az 0,80 m, kanat genişliği en fazla 1,00 m olmalıdır. Hareket engelliler veya yaşlılar, kanat genişliği 1,00 m. fazla olan kapıları zor hareket ettirirler.

Tekerlekli sandalyenin manevra yapabilmesi için, kapı genişliği ile kapı önündeki mesafe toplamının en az 2,00 m olması gerekir. Kapı açıldığında kenar ile kapı kolu arasında en az 0,60 m mesafe kalmalıdır. Bu koşulların gerçekleşmediği durumlarda sürme kapılar kullanılabilir.

Odaların tefrişi, içinde bir tekerlekli sandalyenin dolaşmasına izin verilecek şekilde yapılmalıdır. Kapı genişçilikleri en az 0,80 m, en fazla 1,00 m olmalıdır. Kapı ve pencere kolu yükseklikleri için ideal yükseklik 1,00 m. Dolap rafları için en fazla yükseklik 1,40 m olmalıdır.

 

Bal Prefabrik Hızla gelişen Ülke Ekonomisini dahada güçlendirme hedefi ile Yarattığı Katma Değerin Yanında, Ürettiği Ürünlerle 5 Ülkeye İhracat Gerçekleştirimektedir.

Siz Hayal Edin,Biz Gerçekleştirelim.

Kabin Teknik Özellikleri için Tıklayınız.

Prefabrik Yapılar ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Müşteri Danışmanlarımızla iletişime geçiniz.