Prefabrik evler hakkında en çok sorulan 10 soru ???

En Modern Tasarımlarda Prefabrik Yapılar
2 Eylül 2016
Prefabrik depo ve fabrika yapımı
4 Eylül 2016
Tümünü Göster

Prefabrik evler hakkında en çok sorulan 10 soru ???

Prefabrik evler hakkında en çok sorulan 10 soru ???

Ekonomik olmaları ve depreme dayanıklılıklarıyla tercih edilen prefabrik evlere olan ilgi her geçen gün artıyor. Prefabrik ev yaptırmak için neler yapmanız gerektiği sorusu zihninizi meşgul ediyorsa prefabrik ev için gerekenlere göz atın.

İşte 10 maddede prefabrik ev için gerekenler…

PREFABRİK EV HER ARSAYA YAPILABİLİR Mİ ?

Prefabrik ev imarlı arsalara yapılır.

Modern Prefabrik Çelik Ev

Modern Prefabrik Çelik Ev

ARSA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

Prefabrik ev yaptırmak için alınacak arsanın öncelikle imar durumunun ilgili belediyeden öğrenilmesi gerekiyor. Ayrıca arsanın altyapı ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için ilgili belediyenin hizmetlerindeki yeterliliklere bakmak gerekiyor.

TARLAYA PREFABRİK EV YAPTIRILIR MI ?

Tarlaya prefabrik ev yaptırmak için, tarlanın yola cephesi olması şart. Kadastrol cepheli tarlalarda yüzde 5 imar izni var ve maksimum 250 metrekarelik ev yapılabiliyor. Yani kadastrol cepheli 5 bin metrekarelik tarlada 250 metrekareye kadar prefabrik ev yapılıyor.

RUHSAT İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR ?

Ruhsat işlemleri için her bölgenin belediyesinin farklı uygulaması var. Bu yüzden ruhsat işlemleri için gerekli evrakları ilgili belediyeye danışarak öğrenmek gerekiyor. Daha sonraki adım ise prefabrik evi yapacak firmadan statik hesap dosyası ve mevcut projeyi almak. Bu adımdan sonra da basit bir temel betonu dökülür ve ruhsat işlemlerine başvurulur.

YAPI RUHSATI KAÇ KERE ALINIR ?

Yapı ruhsatı yalnızca 1 defaya mahsus veriliyor. Bu sebeple ruhsat alındıktan 5 yıl içinde projenin tamamlanması gerekiyor. 5 yıl sonrasında ise süre uzatılabilir.

 Modern Cam Hazır Ev

FİRMA SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

Prefabrik evi yaptırmadan önce seçilecek firmanın güvenilirliğini ve sunduğu hizmetleri incelemek gerekiyor. Söz konusu firmanın üretim teknikleri de bu noktada önem arz ediyor. Seçici olmak için firmanın showroom’unun gezilmesi ve üretim tesislerine bakılması gerekiyor.

KONUT KREDİSİ KULLANILIR MI ?

Arsa ve firma mevzularını hallettikten sonra sıra evi yaptırmaya geldi ve bunun için konut kredisi kullanmayı düşünüyorsunuz. Prefabrik ev yaptırmak için konut kredisi veren bankalar var.

MALİYETİ NE KADAR ?

68 metrekarelik 2+1 prefabrik evin fiyatı 39 bin 500 TL den başlıyarak , Bu rakam 155 metrekarelik prefabrik evlerde89 bin TL ve 98 metrekare tek katlı evlerde 58 bin TL oluyor.

Yukarıda verilen fiyatlar ortalama fiyatlardır.Evin içine kullanılack malzemelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

EKSTRA MASRAF ÖDENİR Mİ ?

Prefabrik evin maliyeti dışında karşılaşılan masraflar ise şöyle; imar izni ve ruhsatlar için ilgili belediyeye ödenmesi gereken miktar var. Bir başka masraf ise su basmanı, zemin betonu dökülmesi işlemi. Bu bedel de betonun yüksekliğine ve işçilik ücretlerine göre değişkenlik gösteriyor. Karşılaşılacak diğer masraf da prefabrik evin montaj aşamasında oluyor. Bu aşamada, işçilerin gıda ve konaklama masrafları karşılanıyor. Dördüncü masraf ise ince işçilikte karşınıza çıkıyor. Bunun içine mutfak, banyo takımları, parkeler, zemin döşemeleri vs giriyor. Son olarak da nakliye masrafı var. Zira prefabrik evin kurulacak alana getirilmesi için nakliye masrafını alıcı ödüyor.

PREFABRİK EV MODELLERİ NELER ?

Prefabrik ev modelleri; tek katlıdan çift katlıya, villa tarzından ahşapa kadar geniş bir yelpazeye sahip.

Modern Prefabrik Dublex

Modern Prefabrik Dublex